Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

ANGYAL I ROZWÓJ OSOBOWOŚCI

Angyal uważa osobowość za rozległą „postać czasową” (temporal Gestalt), to jest konfigurację czy strukturę (pattern), w której mocno są osadzone przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Osobowość jest zorganizowanym procesem rozciągającym się w czasie. Przeszłość nie jest niezmienna: zmienia się ona, gdy dawne zdarzenie uzyskuje nową wartość pozycyjną (positional value) w biosferze. Doświadczenie, które było przerażające, gdy wydarzyło się w dzieciństwie, później może być wspominane tylko jako zabawny incydent. Wynika stąd, że wpływ przeszłości na teraźniejszość zmienia się nieustannie. Przyszłość zawsze oddziałuje w teraźniejszości jako możliwość czy skłonność. Ona również może się zmieniać, w miarę jak biosfera podlega reorganizacji. Gdy człowiek staje się starszy, nowe nadzieje zajmują miejsce dawnych.

Życie nie jest jedynie sekwencją epizodów, w których napięcia powstają i są redukowane: ma ono także pewien wewnętrzny plan czy cel. Według Angyala tym centralnym planem życia jest pragnienie ukształtowania swej egzystencji w sensowną, w pełni rozwiniętą całość, która nada życiu jednostki doskonałą spójność i jedność. Rozwój polega na kształtowaniu silnej, rozległej, zintegrowanej struktury.

Angyal (1965) zwraca jednak uwagę, że zamiast jednej tylko struktury osobowości w rzeczywistości powstają dwie. Jedna struktura jest zdrowa, druga neurotyczna. Pierwsza opiera się na poczuciu ufności, że będzie się potrafiło urzeczywistnić swe autonomiczne i homoniczne dążenia: druga wyrasta z izolacji, z poczucia, że jest się bezradnym, niekochanym, z wątpliwości, czy jest się zdolnym poradzić sobie ze środowiskiem. Obie te struktury istnieją w każdym, lecz zwykle jedna z nich dominuje nad drugą. Ponadto jedna struktura może bardzo szybko zająć miejsce drugiej, ponieważ to nie elementy się zmieniają, lecz naczelna zasada systemowa-zdrowia lub nerwicy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.