Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

MODYFIKACJA ZACHOWAŃ AGRESYWNYCH U DZIECI – MUSICA MEDICA CZ. II

Agresja istniała od zarania dziejów i prawdopodobnie będzie istnieć nadal. Dlaczego jednak jest dostrzegany obecnie taki gwałtowny wzrost przejawów agresji w naszym kraju? Ich nasilenie wystąpiło po dokonanej transformacji ustrojowej w Polsce. Zmiana ustroju spowodowała ogromne przemiany w postrzeganiu świata i podejściu do życia. Wszystko, wokół czego koncentrowało się dotychczas życie jednostki i rodziny, uległo przewartościowaniu. Upadły funkcjonujące dotychczas wzory, zasady i autorytety. Przemiany gospodarcze kraju spowodowały również przemiany ekonomiczne rodziny i narastające nieustannie bezrobocie. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost frustracji.

Ponadto w programach telewizyjnych, filmach i grach komputerowych oraz w coraz powszechniejszym Internecie pojawia się zbyt duża liczba scen, które cechuje brutalność, agresja i przemoc, dzięki którym bohaterowie osiągają zamierzone cele. Obrazy te nie mogą w pozytywny sposób oddziaływać na młodego człowieka, którego osobowość dopiero się kształtuje.

Gdzie w takim razie podziali się opiekunowie, wzory, autorytety tych młodych umysłów? Co stało się z osobami wywierającymi największy wpływ na dziecko – rodzicami, a także nauczycielami i wychowawcami? Rodzice w pogoni za pieniędzmi poświęcają się niemalże całkowicie pracy i życiu zawodowemu, zaniedbując tym samym swoje rodzicielskie obowiązki wobec własnych dzieci. Natomiast nauczycielom i wychowawcom w szkole, mającym w klasie około 30 wychowanków, z których sporo wymaga specjalistycznej opieki, gdyż stwarzają wiele problemów wychowawczych, trudno jest poświęcić dużo czasu konkretnemu uczniowi. Ponadto zarówno rodzice, jak i nauczyciele nawzajem się oskarżają, zrzucając odpowiedzialność za wzrost patologii jedni na drugich. Dodatkowo jest oskarżany system społeczno-polityczny, który doprowadził do upadku podstawowych wartości.

A młody człowiek? A dziecko? Ono najczęściej jest pozostawione samo sobie i zmuszone do samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w jakie wikła je życie. Toteż należy zrobić wszystko, by takim sytuacjom zapobiegać. My, dorośli, powinniśmy cały czas szukać sposobów rozwiązań, próbować odpowiedzieć na pytanie, jak pomóc dzieciom, młodzieży, czyli – dorastającym obywatelom naszego społeczeństwa. Jak już wspomniałem, zjawisko agresji pewnie będzie występować zawsze. Można jednak się zastanowić, jak przeciwdziałać jego rozpowszechnianiu się, co należy przedsięwziąć, by liczba zachowań agresywnych nieustannie nie zwiększała się. (…)

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.