Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

NIERÓWNOŚĆ PŁCI

Poglądy funkcjonalistów. Stanowisko funkcjonalistów opiera się na założeniu, że jeśli wszystkie społeczeństwa lub ich większość preferuje model dominacji mężczyzn, to musi on być, przynajmniej do pewnego stopnia, funkcjonalny i korzystny. Przypisywanie różnych zadań określonym rolom społecznym – podział pracy – zostało uznane za bardzo skuteczne (patrz: biurokracja, rozdz. 5). Skoro istnieje już podział na rodzaj żeński i męski – oparty na różnicach biologicznych – to większość społeczeństw może z tego czerpać korzyści.

Ponieważ noworodki i niemowlęta są bezradne, ktoś musi się nimi przez jakiś czas opiekować. Zanim nastała era mieszanek i butelek karmienie piersią było dla nowo narodzonych dzieci jedyną szansą na przetrwanie: wiązała się z tym konieczność pozostawania matki w domu. Funkcjonaliści twierdzą więc (np. Zelditch, 1955), że najbardziej skuteczny jest układ, w którym kobieta przyjmuje odpowiedzialność za dzieci i dom, a mężczyzna zajmuje się światem zewnętrznym.

Funkcjonaliści utrzymują, że taki podział pracy jest nadal skuteczny (Par- sons i Bales, 1955). Rodzina potrzebuje wyspecjalizowanych ról: przywódcy uczuciowego, który dba o relacje wewnętrzne, oraz przywódcy zadaniowego (instrumentalnego), który łączy rodzinę ze światem zewnętrznym. Chociaż kobiety nie muszą być przywódcami uczuciowymi, a mężczyźni przywódcami zadaniowymi, to jednak taki podział obowiązków – zakorzenionych w biologii – sprawdził się w przeszłości i łatwiej go kontynuować. Te dwie, równie istotne sfery życia – dom i świat zewnętrzny – wiążą się tradycyjnie z określonym prestiżem: kobiety zajmujące się sprawami domowymi nie cieszą się takim szacunkiem, jak mężczyźni wykonujący zadania w zewnętrznym świecie.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.