Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

NIERÓWNY DOSTĘP DO OPIEKI ZDROWOTNEJ

Trzy główne ujęcia teoretyczne w różny sposób postrzegają zdrowie i medycynę. Funkcjonaliści uważają, że zadaniem medycyny jest ochrona zdrowia, postęp naukowy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób i społeczna funkcja kontrolna przez poświadczanie choroby. Wiele uwagi poświęcają oni społecznym rolom pacjenta i lekarza. Rola chorego pozwala jednostce uniknąć zwykłych obowiązków tak długo, jak długo wykazuje ona wolę wyzdrowienia i zabiega o odpowiednią opiekę medyczną. Jakkolwiek lekarze posiadają znaczną władzę nad pacjentami, są zobowiązani do traktowania ich z szacunkiem i do zachowania tajemnicy lekarskiej: może się jednak zdarzyć, że zasady te zostaną pogwałcone przez lekarza aroganckiego, nieuprzejmego czy opowiadającego innym o swoich pacjentach.

Teoretycy konfliktu podkreślają nierówny dostęp do opieki zdrowotnej. Pomimo rozwoju ubezpieczeń zdrowotnych i rządowych programów Medicare i Medicaid ludzie ubodzy często nie są w stanie pokryć rosnących kosztów opieki medycznej. Żyją w nie sprzyjających zdrowiu warunkach i zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na profilaktykę. Teoretycy konfliktu twierdzą także, iż wbrew idealistom, medycyna jest dziedziną, w której zasadniczą rolę odgrywa kwestia zysku.

Interakcjoniści zwracają uwagę, że sposób, w jaki postrzegamy zdrowie i chorobę, ma często subiektywny charakter. Różne typy percepcji mają podłoże kulturowe lub subkulturowe, zależą także od społecznej definicji choroby.

Istotny wpływ na zdrowie społeczeństwa wywierają takie czynniki, jak środowisko i styl życia. Stres w pracy, zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu i brawurowa jazda samochodem to główne przyczyny złego stanu zdrowia i krótszego życia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.