Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

Obserwacja z bliska – nauczyciel

W końcu większość dzieci stara się – jak się zdaje – skupić uwagę na właściwych zadaniach z zakresu uczenia się. Opuszczam moje miejsce w głębi klasy, aby spróbować dopomóc poszczególnym uczniom.

Gdy staram się pomóc Bartkowi w wypełnieniu części arkusza dotyczącej synonimów, chłopiec nieustannie spogląda na zegar i usiłuje zwrócić na siebie uwagę swego kolegi siedzącego po drugiej stronie przejścia między ławkami. Nie zdziałaliśmy wiele, więc pytam Bartka dlaczego ciągle spogląda na zegar i na swego kolegę. Chłopiec przez krótką chwilę patrzy mi prosto w oczy – sądzę, że w celu ustalenia, czy może mi ufać – a następnie szepcze, że o drugiej wolno wyjść z klasy, żeby napić się wody lub pójść do ubikacji. Tylko jedno dziecko może być w danej chwili poza klasą. Bartek lubi być pierwszy. Aby tego dokonać, musi jednak korzystać z pomocy swego przyjaciela, ponieważ, jak szepcze: „Nie znam się na zegarze”.

Jest wiele rzeczy, na których dzieci z tej klasy „nie znają się”. Znajduję kilka wypełnionych miejsc w części arkusza dotyczącej synonimów, jednakże uczniowie ci najwyraźniej nie wiedzą, co znaczy słowo „synonim”. Wydaje się, że bezpośrednim celem jest dla nich jedynie wypełnienie pustych miejsc. Wielu nie potrafi wyjaśnić, co właściwie nakazują im zrobić polecenia zamieszczone na arkuszu. Niektórzy nie potrafią odczytać wszystkich słów. Inni potrafią wymawiać słowa, lecz dźwięki te zdają się mieć dla nich niewiele sensu. Jarek potrafi przeczytać słowo parę („obciąć”) lecz nie zna jego znaczenia. Darek sprawia wrażenie, że pracuje pilnie, stawiając w pustych miejscach znaki ołówkiem, lecz ani on, ani ja nie możemy ustalić, co owe znaki oznaczają. Wydaje się, że nawet dokładne przepisanie słów wydrukowanych na arkuszu przekracza jego możliwości. Znaki przestankowe, nawet przepisywane bezpośrednio z arkusza, pojawiają się na jego kartce w miejscach zupełnie przypadkowych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.