Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

POBYT DZIECKA Z BIAŁACZKĄ W SZPITALU CZ. II

Zainteresowanie małego dziecka koncentruje się na hospitalizacji, separacji od rodziców, strachu przed leczeniem. Dzieci przedszkolne są czułe na separację i zmianę codziennego życia. Mali pacjenci mogą przeżywać swoją sytuację jako karę. W okresie późniejszym jest to wzmocnione przez doświadczenie bolesnych procedur medycznych. Fakt, że rodzice na to pozwalają, może wprowadzać je w poważne zakłopotanie.

Hospitalizowane małe dzieci wymagają ciągłych zapewnień ze strony rodziców, że nie będą opuszczone i że leczenie nie jest formą kary. Istotnym elementem dającym dziecku poczucie niustannej obecności rodzica przy nim, nawet gdy rodzic musi powrócić do domu, jest możliwość kontaktu telefonicznego. W związku z tym telefon zainstalowany w pokoju dziecka bądź w dyżurce pielęgniarek (z możliwością przyniesienia dziecku do łóżka) jest cennym pomocnikiem, który pozwolił, już nieraz, aby nieobecny rodzic stał się obecny przez swój głos. Czasami rozmowa z rodzicem przed snem staje się dla dziecka sposobnością, by zasnąć w poczuciu obecności kochających osób (Frappaz, Bouteille, Tamet 1989 s. 397 i nn.). Przed każdym zabiegiem leczniczym należy go dziecku przedstawić, opisać, na czym polega jego działanie, jak będzie przeprowadzone, jak intensywny i długotrwały będzie związany z nim ból (Sun Han 1984 s. 36 i nn). Wydaje się jednak, że należy podchodzić do dziecka indywidualnie. Niektóre dzieci nie chcą szczegółowych wyjaśnień na ten temat.

Interwencje behawioralne są również pomocne w zredukowaniu napięcia u dziecka (Sun Han, McLone 1984 s. 36 i nn.: Barbour, McGuire, Kirch- hoff 1986 s. 56 i nn.: Foley 1986 s. 195 i nn.). System zachęt pozytywnych w połączeniu ze strategią odciągania uwagi może pomóc dziecku w kontrolowaniu strachu w czasie testów i leczenia. Pokazanie nagrody może wzmocnić chęć współpracy. Ważne jest, by oczekiwania odnoszące się do zachowania dziecka były realistyczne i by pozwalały dziecku doświadczyć sukcesu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.