Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

Podstawowe komponenty budowy ciała

Po dość długim okresie starannego analizowania i oceniania tych zdjęć Sheldon i jego współpracownicy doszli do wniosku, że po ustaleniu listy trzech podstawowych komponentów zostały wyczerpane możliwości wykrywania dalszych. Te trzy wymiary stały się rdzeniem techniki oceniania fizycznej budowy ciała, a ich staranne określenie i pomiar stanowiły następną fazę badań Sheldona.

Pierwszy komponent nazwano endomorfią. Osobnika ocenianego wysoko pod względem tego komponentu, a nisko pod względem obu pozostałych charakteryzuje miękkość ciała i zaokrąglona figura. Ta miękkość i krągłość łączy się ze słabym rozwojem kości i mięśni oraz względnie niskim stosunkiem powierzchni ciała do jego masy. Taki osobnik odznacza się niskim ciężarem właściwym i unosi się na wodzie. Silnie rozwinięte są jego narządy trawienne: zważywszy, że elementy funkcjonalne tych struktur rozwijają się przede wszystkim z endodermalnej warstwy komórek w embrionie, uzasadnione jest zastosowanie terminu „endomorfią”.

Drugi komponent określono jako mezomorfię. Gdy komponent ten jest silnie rozwinięty, a pozostałe dwa słabo, budowa ciała jest mocna i kanciasta, dominują kości i mięśnie. Ciało mezomorficzne jest silne, twarde, odporne na uszkodzenia i w ogóle dobrze przygotowane do wytężonych i długotrwałych wysiłków fizycznych. Ten typ budowy ciała jest najlepszym wyposażeniem dla sportowca, kaskadera czy zawodowego żołnierza. Dominujące w tym typie budowy ciała kości i mięśnie rozwijają się przede wszystkim z mezodermalnej warstwy komórek w embrionie i stąd termin „mezomorficzny”.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.