Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

Próbki czasowe

I Najczęściej stosowanym w psychologii rozwojowej, ekonomicznym (jeśli chodzi o wysiłek i czas włożony w badanie) rodzajem obserwacji, który do pewnego stopnia pokonuje te trudności i ograniczenia, jakie napotyka obserwacja fotograficzna, są tzw. próbki czasowe28.

Zamiast jednorazowo notować przez dłuższy czas, rozbija się obserwację na szereg części, krótkich „próbek”, rozrzuconych w czasie według ustalonego klucza. W ten sposób zwiększa się liczbę obserwacji i unika się zarazem rejestrowania zjawisk zdarzających się tylko wyjątkowo i traktowania ich jako typowe. Reprezentatywność próbek w stosunku do badanego zjawiska zapewnia się poprzez odpowiedni dobór ich liczby, trwania i rozkładu w czasie. Im większe będą zmiany warunków obserwacji od jednej próbki do drugiej, im większa jest zmienność zachowania się dziecka w tych samych warunkach, tym większa musi.być liczba przeprowadzonych próbek. Długość próbek i ich rozkład w czasie zależą ponadto od tego, co się bada i jak często badane zjawisko występuje. Najczęściej chyba próbki czasowe stosuje się do badania – kontaktów społecznych i częstości występowania poszczególnych ich rodzajów, czasu trwania itp. Techniką próbek czasowych można badać, oczywiście, i inne zjawiska, takie jednak, które pojawiają się dostatecznie często (według Wrighta nie rzadziej niż co kilkanaście minut).

Badania dokonywane są z’ reguły w grupach dzieci (żłobek, przedszkole, szkoła, świetlica). Obserwator przychodzi w wybranym czasie do grupy, obserwuje krótko (od paru sekund do 20-minut, najczęściej 5 minut) jedno dziecko, następnie robi krótką przerwę i przechodzi do następnego dziecka. Po obserwacji wszystkich dzieci w grupie, w kolejności losowej, kończy się badanie danego dnia: podejmuje się je znów w dniach następnych według ustalonego rozkładu czasu i kontynuuje tak długo, jak to jest potrzebne dla uzyskania reprezentatywnych obserwacji (np. przez miesiąc). Niekiedy w ciągu jednego dnia pobiera się więcej niż jedną próbkę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.