Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

REHABILITACJA – GIMNASTYKA BEZ KROPLI POTU

Rehabilitacja ma na celu przywracanie sprawności różnym, uszkodzonym na skutek wypadku lub choroby, częściom ludzkiego ciała. Chodzi o to, aby człowiek mógł powrócić do – w miarę możliwości – normalnego i samodzielnego funkcjonowania. Musica Medica wspiera ów proces terapeutyczny wpływając na stan emocjonalny pacjenta, a także na tonus jego mięśni: wszystkich, jak pokazały badania, nie zaś tylko tych znajdujących się w bezpośrednim kontakcie z przetwornikami wibracji. Zaobserwowane zjawisko wskazuje na to, że przyjmowane z zewnątrz sygnały, zanim dotrą do reszty organizmu, zostają najpierw odbierane przez mózg, a potem – rozsyłane do mięśni całego ciała (praca dyplomowa w Szkole Fizjoterapeutów w Bern).

Podobnie jak nasze uczucia, które zmieniają się pod wpływem rodzaju słyszanej muzyki, tak również i mięśnie dostosowują swoje reakcje do rytmiki przekazywanej im przez przetworniki wibracji. Można to zaobserwować na wykonywanych podczas badań wykresach.

Odkrycie, że muzyka stymuluje pracę mięśni – jest to tak zwana mi- krogimnastyka albo mikrotrening – daje nadzieję osobom, które czasowo lub na stałe straciły umiejętność poruszania się.

Inny rodzaj rehabilitacji – to ergoterapia, czyli – terapia poprzez zajęcie. Chodzi w niej o reintegrację pacjenta z rożnymi czynnościami życia codziennego. Może to być na przykład trening ręki poprzez szydełkowanie albo nauka korzystania z nowych, specjalnie dostosowanych do obecnych możliwości pacjenta, mebli czy innych używanych przez niego sprzętów.

Stosując wszelkiego rodzaju terapie, bezwzględnie należy pamiętać, że oprócz ciała, które trzeba usprawnić, mamy też do czynienia z wielkim bagażem emocji, które dany człowiek przeżywa w związku ze zmianami, jakie w nim zaszły na skutek choroby lub wypadku. One to właśnie niezmiernie utrudniają powrót do normalnego żyda. Dlatego też przy organizowaniu rehabilitacji ciała trzeba także uwzględnić potrzebę „rehabilitacji” ducha. Musica Medica dotyczy obu tych sfer. Wrażenia, jakich za jej pośrednictwem można doznać, angażują bowiem – jak już niejednokrotnie było to wyjaśniane – i emocje, i ciało człowieka.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.