Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

System klasyfikacji budowy ciała

Do typu pierwszego, zwanego astenicznym, zalicza się ludzi o budowie wątłej i smukłej. Według słów Kretschmera: istnieje tu typowy […] deficyt grubości (thickness) połączony z przeciętną, nie zmniejszoną długością (lenght). Ten deficyt rozwoju grubości występuje we wszystkich częściach ciała – w twarzy, szyi, tułowiu, kończynach oraz we wszystkich tkankach – skórze, tłuszczu, mięśniach, kościach i w całym systemie naczyniowym. Z tego powodu stwierdzamy, że przeciętna waga oraz ogólne miary obwodu i szerokości są poniżej wartości wyliczonej dla ogółu mężczyzn […] Szczupły mężczyzna o wątłej budowie, który wydaje się wyższy niż jest w rzeczywistości, o skórze suchej i bladej, z wąskimi barkami, z których zwisają szczupłe ręce o słabo rozwiniętych mięśniach, i dłońmi o delikatnych kostkach: długa, wąska, płaska klatka piersiowa, na której można policzyć żebra, z ostro zarysowanym lukiem żeber: płaski brzuch… (1925, s. 21).

Trzeci typ to pykniczna budowa ciała, którą charakteryzuje otyłość i która odpowiada typowi trawiennemu (digestive type) Rostana. Kretschmer wskazuje, że:

Typ pykniczny […] charakteryzuje wyraźny obwodowy rozwój jam ciała (głowy, klatki piersiowej i brzucha) oraz tendencje do rozłożenia tłuszczu wokół tułowia […] średni wzrost, zaokrąglona figura, łagodna szeroka twarz na krótkiej masywnej szyi osadzonej między barkami: okazały, tłusty brzuch sterczy pod głęboko sklepioną klatką piersiową, która rozszerza się ku dolnej części ciała (1925, s. 29).

Oprócz przedstawionych powyżej w zarysie trzech typów Kretschmer wprowadził dodatkowo typ dysplastyczny. Obejmuje on nieliczną grupę osób, których budowa ciała uderzająco odbiega od normy, tak że nawet przypadkowemu obserwatorowi wydają się one „niezwykłe, dziwne i brzydkie.”

Dysponując już tym systemem klasyfikacji budowy ciała, Kretschmer przystąpił do porównywania pacjentów leczonych psychiatrycznie. Zbadał 260 psychotyków, wśród nich 42 kobiety i 43 mężczyzn cierpiących na psychozę maniakalno-depresyjną oraz 50 kobiet i 125 mężczyzn chorych na schizofrenię. Gdy Kretschmer sklasyfikował tych pacjentów według swego schematu, otrzymał rozkład przedstawiony w tabeli 13-1.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.