Profesjonalny psycholog z Gliwic. Dobra i tania pomoc psychologiczna w Gliwicach.

Trudności dorastających związane z ich rozwojem heteroseksualnym

Rozwój heteroseksualny dostarcza młodzieży wiele problemów do rozwiązania. Problemy te można by podzielić za E. B. Hurlock (1965, s. 386 – 389) na kilka grup.

– 1. Problemy miłosne koncentrują się głównie dokoła ustalenia stosunków heteroseksualnych i dotyczą wyboru partnera, organizowania spotkań i zachowania się na spotkaniach, prób zbliżenia zmysłowego, stosunków przedmałżeńskich, przygotowania do małżeństwa i życia rodzinnego itp.

– 2. Problemy postępowania społecznego wynikają z nieumiejętności przyswojenia sobie odpowiedniej roli i płynącego stąd zakłopotania i braku pewności siebie. Młodociani nie potrafią zachować się odpowiednio w różnych sytuacjach społecznych. Brakuje im często umiejętności takich, jak: taniec, gry towarzyskie, elokwencja, grzeszą brakiem znajomości „etykiety” w różnych sytuacjach towarzyskich.

– 3. Problemy moralne wiążą się ze sprawą swobody obyczajowo- seksualnej, odpowiedzialności wobec partnera, przyjęcia określonego kodeksu postępowania wobec osób innej płci.

– 4. Problemy nienormalnego postępowania seksualnego dotyczą głównie onanizmu i konfliktów moralnych z nim związanych, homoseksualizmu oraz marzeń erotycznych, które dostarczają wiele przyjemności, ale jednocześnie nie są wolne od poczucia winy.

– 5. Problemy wynikające z ciekawości seksualn’ej odnoszą się do wszystkich spr’aw związanych z różnicami anatomo-fizjologicznymi płci, funkcji rozrodczych, techniki zapłodnienia, rozwoju zarodka, ciąży- i porodu. Dotyczą one również miłości i różnych form kontaktów między kobietą i mężczyzną.

O licznych problemach nurtujących młodzież w związku z jej dojrzewaniem seksualnym świadczą listy kierowane do różnych czasopism z prośbą o poradę. Badania nad młodzieżą polską, prowadzone w ubiegłych latach przez Katedrę Psychologii Wychowawczej UW, potwierdzają w pełni pojawianie się wraz z dorastaniem licznych problemów wynikających z zetknięcia się z osobami drugiej płci na innej niż dotychczas płaszczyźnie.

Współcześni psychologowie przywiązują duże znaczenie do pomyślnego rozwiązywania przez młodzież tych wszystkich problemów. Zwraca się uwagę, iż bezbolesne wrastanie w społeczeństwo dorosłych jest w dużym stopniu uzależnione od pomyślnego rozwoju heteroseksualnego. I przeciwnie, niemożność rozwiązania wielu problemów, przeszkody na drodze rozwoju heteroseksualnego prowadzą do objawów nieprzystosowania społecznego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.